İstanbul Eğitim olarak Türkiye’nin en güvenilir yurtdışı eğitim ve danışmanlık şirketler birliği olan TEAG kurucularından Özdemir İçin ile yurtdışı eğitimin önemi, TEAG’ın kuruluş amacı, verdiği hizmetler ve sağladığı faydalar üzerine kısa bir söyleşi yaptık.

İ.E. : Neden yurtdışında eğitim?

Ö.İ. : Her yıl on binlerce öğrenci yurtdışında eğitimi tercih ediyor. Bunun birçok sebebi var. Artık iş bulabilmek veya kariyer basamaklarını daha sağlıklı bir şekilde tırmanabilmeniz için yabancı dil bilmenin ve yurtdışında bulunmanın önemi geniş çevrelerce kabul gören bir gerçek. Özellikle Türkiye gibi hızla gelişmekte olan ve rekabetin kıyasıya yaşandığı bir ülkede, diğerlerinin önüne geçmek için küresel bakış açısı edinmek ve yurtdışında eğitim görerek ufkunuzu geliştirmek şart. Bu nedenle de, Türkiye’den yurtdışına giden öğrenci sayısı her yıl artmaktadır.

İ.E. : TEAG neden kurulmuştur?

Ö.İ. : Yurtdışında eğitim kararı önemli ve hayatınızı büyük ölçüde değiştirebilecek bir plandır. Bu kararı verirken gerekli bilgileri güvenilir kişi veya kurumlardan alma ihtiyacı doğmaktadır. Bu ihtiyaç ve taleplerin doğru ve güvenilir kuruluşlarca sunulmasını garanti altında tutmak sektördeki aksaklıkları iyileştirmek ve talep edilen yüksek kalitede hizmetin sağlanması ve istikrarlı bir şekilde devam edebilmesi için bu özelliklere uygun eğitim danışmanlık şirketleri bir araya gelerek TEAG kurulmuştur.

Temel amacımız yurtdışında eğitim görmek isteyen herkesin en güvenli ve kaliteli hizmeti alabileceği yurtiçi eğitim acenteleri ve yurtdışı okulların portföyünü oluşturmak ve kamuoyuna sunmaktır. Alanında uzman yurtdışı eğitim danışmanlık kuruluşlarını bir araya getirmek ve sektörde fikir alışverişini desteklemeye çalışıyoruz. Böylelikle yurtdışı eğitim danışmanlığı konusunda belirli bir standart oluşturmak, öğrencilerin mağduriyetlerini minimuma indirmeyi hedefliyoruz. Türk öğrencilerin çok sık yaşadığı farklı ülkelerde öğrenci vizesi alınmasında, ülke konsolosluklarında lobi faaliyetlerinde bulunmada ve yurtdışına eğitim amaçlı çıkacak Türk öğrencilerin vize problemlerinde yardımcı oluyoruz.

İ.E. : TEAG’ın sağladığı faydalar nelerdir?

Ö.İ. : TEAG üyelerinden, yurtdışı eğitim planlarınızı yaparken, doğru ülke, okul ve program seçimi konusunda, herhangi ekstra bir ücret ödemeden yüksek kalite standartlarında danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca TEAG, Felca yani dünya eğitim acenteleri birliği,  sektörde uluslar arası kalitenin simgesi olan kuruluşun da parçasıdır. Yurtdışı eğitim düşünen kişiler yabancı eğitim kurumlarının, TEAG üyesi olan danışmanlık firmalarına sundukları özel indirimlerden yararlanabiliyorlar. Ayrıca Türkiye’nin en köklü firmaları TEAG üyesidirler. Tüm ülke genelinde faaliyet gösteren ofislere rahatça erişmek mümkündür. Bugün TEAG üyeleri zengin internet siteleri, dergileri, yurtdışı eğitim el kitapları ve fuarlarıyla öğrenciye en geniş hizmeti sunuyorlar. Yurtdışı eğitim hakkında her türlü bilgiye ulaşmak, okullara kayıtlarınızı güvenilir bir şekilde ulaştırmak, vize işlemlerini eksiksiz yapabilmek ve oluşabilecek her türlü aksaklıkları çözmek için TEAG üyeleri her zaman hizmetinizdedir. Bunun yanı sıra TEAG üyesi bir kurumdan aldığınız hizmetten dolayı sorun yaşamanız durumunda, doğrudan TEAG merkezi ile bağlantıya geçebilirsiniz. TEAG üyeleri öğrencilerin yaşamış olduğu sıkıntıları, sorunları veya sorunları inceleyerek ve ilgili üye acenteden öğrencinin şikâyetleri konusunda bilgi alacak ve en kısa sürede öğrencinin sorunlarının çözülmesinde yardımcı olacaktır.

İ.E. : Sektördeki tecrübenize dayanarak sizce yurtdışı eğitimde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Ö.İ. : Ülke program ve okulun belirlenmesi: Akademik hedeflerinize, kariyer amaçlarınıza ve kişisel özelliklerinize en uygun okul ve programın belirlenmesi, yaşam giderleri, iklim ve coğrafi özellikleri, sosyoekonomik ve kültürel yapısı, çalışma izni, yaşam şartları gibi farklı konular açısından, sizin için en uygun olan ülkenin belirlenmesi yurtdışında alacağınız eğitim verimliliği için hayati öneme sahiptir.

Bütçenin dikkatli belirlenmesi: yurtdışı eğitiminiz için ayırmış olduğunuz bütçe ile tercih ettiğiniz programın ve okulun maliyetinin uygunluk göstermesi en önemli tercih nedenlerinden biridir. Okulun yıllık eğitim ve yaşam masrafları ile sizin bütçenizi dikkatle karşılaştırmalısınız. Eğer burslu okumayı düşünüyorsanız ayrıca onun araştırmasını da son derece dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

Okulun akreditasyonu: eğitim alınacak okullar akredite edilmiş okullar mı? İlgili kuruluşlar tarafından tanınıyor mu? Özellikle yüksek öğrenim görecek öğrenciler için, eğitim görecekleri okulun YÖK denkliği var mı? Küçük bir araştırma ile alacağını eğitimin kalite standartları hakkında bilgi edinmeniz kolaylıkla mümkündür.

Danışmanlık firmalarının güvenilirliği: yurtdışında eğitim alabilmek, ülke ve okul tercihinden, bürokrasiye, vize işlemlerinden uçuşa kadar, oldukça kapsamlı bir bütünün sorunsuz aşılmasını gerektirmektedir. Bu nedenle, yurtdışı eğitim danışmanlığı şirketlerinin bu süreçlerin sorunsuz yaşanmasında çok önemli yeri vardır. Birçok öğrenci sadece vize prosedürlerini aşamadığı için yurtdışına gidememektedir. TEAG olarak öğrencilerimize üyelerimizden hizmet almalarını öneriyoruz. Tüm öğrenci ve velilerimize, program, okul ve ülkenin belirlenmesinden önce, gerekli araştırmaları yapmak sureti ile gerçekleştirilmesi gereken ön hazırlık evresini iyi değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz.

TEAG, yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründeki en seçkinci sivil toplum kuruluşu olup, grubumuzun tüm üyeleri aynı zamanda Felca üyesidir. Felca tüm dünyada eğitim danışmanlığı firmalarını bir araya getiren dernekleri bünyesinde toplayan bir kuruluştur.

Felca üyesi olan dernekler:

-          Üye acenteler tüm ulusal kural ve düzenlemelere uymak zorundadır.

-          Gerekli olan tüm lisans, akreditasyon ve tescillere sahip olunmalıdır.

-          Uygulanmakta olan tüm ulusal ve uluslar arası standart ve düzenlemeler yerine getirilmelidir.

-          Bağlı bulundukları acente derneğine gerekli dokümanları sunmalıdır.

-          Yeni üyelerin, eski üyelerden iki adet referans sunması tavsiye edilir.

TEAG üyelerinin sunduğu hizmetlerden kısaca bahsetmek gerekirse:

-          Yurtdışında dil eğitimi

-          Yurtdışında üniversite, yüksek lisans, doktora

-          Yurtdışında yaz okulları

-          Yurtdışında staj

-          Amerika’da work and travel

-          Kısa dönem sertifika ve diploma kursları

-          Executive kursları

-          Au-pair programları

-          Tüm ülkelere öğrenci vize danışmanlığı ve başvurusu

-          Konaklama, yolculuk ve karşılama organizasyonu

-          Uluslar arası gençlik ve öğrenci kartları

Yurtdışı eğitim düşünen tüm öğrencilere üyelerimize danışmadan yurtdışı eğitime karar vermemelerini öneririz. TEAG ve üyeleri hakkında görüş, fikir ve eleştirileriniz için lütfen Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız adresine yazınız.